


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.3 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 11 µA |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Load Regulation | 10 mV |
| Line Regulation | 0.005 %/V |
Stock: 2419
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09878
Ext.Price$0.09878
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09878 | $0.09878 |
| 10 | $0.08539 | $0.85390 |
| 50 | $0.07382 | $3.69100 |
| 100 | $0.06592 | $6.59200 |
| 500 | $0.05887 | $29.43500 |
| 1000 | $0.05257 | $52.57000 |
